• Úvod
  • Poradna
  • Jak správně pečovat o zahradní nábytek, aby vám co nejdéle vydržel?

Jak správně pečovat o zahradní nábytek, aby vám co nejdéle vydržel?

Zahradní nábytek stejně jako ostatní užitné věci má svou životnost. Ta u zahradního nábytku ještě více závisí na tom, jak se o nábytek staráme. Samozřejmě, že jinou péči potřebuje dřevěný nábytek a jinou nábytek z umělého ratanu či plastu, se kterým budete mít nejméně práce. Složitou údržbu nevyžaduje ani nábytek z hliníku, nerezu a dalších kovů. Stačí jej občas umýt vodou a nechat oschnout.

I zahradní nábytek je třeba udržovat ve formě

I u zahradního nábytku platí zcela běžná pravidla pro údržbu každého typu nábytku. Pravidelně kontrolujte mechanické spoje a jejich dotažení. Samozřejmě nábytek čistěte od povrchových nečistot a pečujte o povrchovou úpravu nábytku.

Na plastový nábytek stačí houbička s teplou vodou se saponátem k odstranění nečistot. Na kovový zahradní nábytek postačí voda. Máte-li kovový nábytek v kombinaci se syntetickými textiliemi a výplety, použijte na tyto materiály opět houbičku a teplou vodou s přípravkem na nádobí.

Asi nejvíce práce dá péče o dřevěný nábytek. Na běžné nečistoty stačí umýt nábytek vodou se saponátem, opláchnout a usušit. Pokud naleznete škrábance, je třeba poškozené místo přebrousit brusnou houbičkou, aby byl povrch zase hladký, či po odstranění šedé patiny. Následně použijte olej na dřevo. Tím vrátíte dřevu jeho barvu, vrátíme mu pružnost a zvýšite i odolnost proti povětrnostním vlivům.

Zahradní nábytek nevystavujte zbytečně špatnému počasí

Také přemýšlíte, zda je vhodné nechat zahradní nábytek venku celé léto, nebo je lepší jej při špatném počasí uklízet pod střechu? Dnes je drtivá většina použitých materiálů odolná proti povětrnostním vlivům. Nicméně počasí má významný vliv na samotnou životnost zahradního nábytku. Také následná údržba je náročnější.

Ideálním řešením je chránit nábytek v případně deště či nepřízně počasí ochranným obalem či krytem. Na polstry je dobré pořídit speciální úložnou truhlu či box na polstry.

Co s nábytkem po sezóně?

Kam s ním? Nesmrtelná otázka, která napadne mnoho z vás, jakmile přijde čas sychravých rán, deštivých dnů a brzkého stmívání. Podzim je čas, kdy je třeba připravit zahradní nábytek na zazimování.

Je dobré nábytek pečlivě očistit a provést zevrubnou kontrolu pevnosti materiálu a spojů. Jste-li šťastným majitelem úložného prostoru, máte po problému. Nábytek uložte na teplé suché např. v garáži, kůlně, zahradním domku apod.

Pokud jste investovali do kvalitního nábytku z masivního dřeva či umělého ratanu, můžete jej nechat venku i během zimy. Doporučujeme také pořídit kvalitní kryt na zahradní nábytek. Zvýšíte tak samotnou odolnost nábytku vůči vlivům počasí a tím tak zvýšíte i jeho životnost. Uskladníte-li nábytek venku na zahradě, nezapomeňte z něj či z obalu pravidelně odstraňovat sníh.

Přejeme Vám dlouhé s krásné chvilky strávené ve Vašem zahradním nábytku.

Váš tým, Dreveny-zahradni-nabytek.eu

Vloženo: 08.08.2013 10:05