O dřevě Bangkirai Yellow Balau

Bangkirai Yellow Balau je odolná exotická dřevina vyskytující se v Jižní, Jihovýchodní a Východní Asii. Stromy Bangkirai dorůstají výšky 50-ti metrů, přičemž průměr kmene dosahuje 60 až 200 cm.  Tvar kmene je rovný a u starších stromů můžeme pozorovat  rozsáhlé mohutné nadzemní kořeny.

Kmen stromu Bangkirai

Bangkirai je přírodní materiál, který obsahuje kyselinu tříslovou "tanin" podobně jako tomu je u dubu. Díky této látce vykazuje dřevo bangkirai yellow balau vysokou odolnost dřeva proti plísním a hnilobám.  Nevýhodou této látky  je, že se  vlivem deště ze dřeva vyplavuje a stéká v podobě tekutiny hnědé barvy, která jenž může zbarvit omítku či podlahovou krytinu, pokud nejsou chráněny proti kontaktu s touto látkou. Dešťovou vodu je proto vhodné odvést trubkovým systémem či kanalizací v případě, že je montáž prováděna v patrech nebo balkonech. Je vhodné také zamezit kontaktu dřeva Bangkirai s železnými předměty, které vytvářejí modro-černé skvrny, stejně jako látek a předmětů způsobujících korozi.

Ošetřování dřeva Bangkirai

Barva dřeva Bangkirai Yellow Balau je světle až středně hnědá, místy žlutavá. Pokud není dřevo ošetřováno proti působení povětrnostních podmínek, jako je sluneční svit, déšť či mráz, mění dřevo časem barvu do šedo-stříbrné patiny. Dřevo je proti těmto vlivům odolné, aby ale zůstala přirozená barva dřeva zachována je nutné o dřevo pečovat. Vhodným prostředkem jsou napouštěcí oleje.

Naopak zcela nevhodným je použití laku nebo  lazurové barvy na bázi alkydové pryskyřice. Při použití bezbarvého nebo velmi světlého odstínu je třeba vzít v úvahu proniknutí látek obsažených ve dřevu. Kromě toho může vlivem větru a počasí dojít k odprýsknutí drobných trhlinek na povrchu dřeva, které jsou pod vrstvou nátěru. Vrstva laku se potom začne odlupovat!

Materiálové vlastnosti

Dřevo je příjemně hladké na dotek. Díky masivu stojí pevně nejen na dlážděném chodníku, ale i na trávníku. Díky pohodlí a eleganci Vás kdekoli naplní pocitem skutečného salonu nebo jídelny, byť pod širým nebem. S nábytkem lze snadno manipulovat, takže je skutečně mobilní, pevný a stabilní.

Technická dataStrom Bangkirai

Hustota (surové dřevo) 1100 – 1300 kg/m3
Hustota (při vlhkosti dřeva 12-15%) 850 – 1150 kg/m3
Styčné sesychání (T) 13 – 15%
Radiální sesychání 8 - 10 %
Pevnost v tlaku 73 N/mm2
Statické ohýbání 142 N/mm2
Modul elasticity 20 100 N/mm2

Použití dřeva Bangkirai

Dřevo Bangkirai Yellow Balau je vhodné jako konstrukční  dřevo  pro  střední  až  těžkou  mechanickou  zátěž  v  exteriéru,  kde  nejsou  kladeny velké  požadavky  na  rozměrovou  stálost,  jako  např.  těžké  konstrukce,  mosty,  obložení  mostů a  zábradlí, protihlukové  stěny,  stavěcí prkna, protihlukové  tlumicí  stěny, přístavní můstky  (pouze ve sladkovodním prostředí!) apod.

Pro svou vysokou odolnost se Bangkirai Yellow Balau používá na venkovní  terasové palubky a decking, podlahy, ve stavebnictví, na mosty, rampy. Dále pak na ploty, parkové lavičky, chemické nádrže a obložení.

Zahradní nábytek z Bangkirai Yellow Balau

Další velkou oblastí použití dřeva Bangkirai Yellow Balau je výroba zahradnío nábytku. Právě materiálové vlastnosti a barva dřeva činí tuko dřevinu jako ideální materiál pro výrobu dřevěného nábytku.

Vloženo: 24.11.2016 09:56